Nebezpečný rak mramorovaný v Dolních Chabrech
01.12.2020
Už ve třetí lokalitě v ČR se potvrdil výskyt nebezpečného raka mramorovaného. Po pražském Proseku (2015) a Radovesické výsypce nedaleko Bíliny (2016) se potvrdil jeho výskyt v pražských Dolních Chabrech, konkrétně v Prostředním rybníku.
Během měsíce srpna zde byli spatřeni a odchyceni čtyři dospělí jedinci, kteří se pohybovali mezi rybníkem a potokem. Raky zřejmě vypustil jeden z nezodpovědných chovatelů a během krátké doby zde vznikla poměrně početná populace. Jedná se o velmi závažné riziko, protože tento druh raka je velmi přizpůsobivý, rychle se množí a k založení životaschopné populace mu stačí jediná samice. Ta je totiž schopna rozmnožovat se partenogeneticky, tj. mláďata se vylíhnou z neoplozených vajíček. Již po pěti měsících od narození jsou pak raci schopni produkovat vajíčka a založit další generaci.
Rak mramorovaný svým výskytem ve volné přírodě silně ohrožuje původní populace chráněného raka říčního a raka kamenáče, přenáší totiž račí mor, vůči kterému je sám odolný. Račí mor je pro naše druhy raků prakticky 100% smrtelný. Proto nesmí být v žádném případě, žádný jeho potenciální přenašeč vypouštěn do volné přírody.
Na Prostředním rybníku byl výskyt raka mramorovaného zaznamenán v srpnu a od té doby zde probíhalo monitorování a odchyt do pastí. Do pastí jsou však odchytáváni zejména větší raci, což pro jeho vymizení z lokality nestačí. Ve snaze omezit, či zcela zlikvidovat zdejší populaci raka mramorovaného byl v listopadu rybník vypuštěn a byl proveden odchyt několika stovek jedinců, a to ve spolupráci s odborníky z Výzkumného ústavu vodohospodářského a Agentury ochrany přírody a krajiny. Rybník zůstane přes zimu vypuštěný, aby dno vymrzlo a zvětšila se šance na odstranění této populace. V příštím roce bude provedeno odbahnění rybníka a po jeho opětovném napuštění zde budou nasazeni větší dravci, zejména okouni a candáti, do jejichž jídelníčku patří i menší raci.
Znovu apelujeme na všechny chovatele či majitele těchto raků (ale platí to i pro jakékoliv nepůvodní druhy) – v žádném případě nevypouštějte žádné jedince do volné přírody. I jeden jediný může být za nedlouhou dobu hrozbou nejen pro danou lokalitu, ale i mnohem větší území. Pokud by se tito raci dostali např. do Vltavy, jakákoliv eliminační opatření by už byla neproveditelná.
V případě zájmu o bližší informace či nálezu jiných jedinců raka mramorovaného bezodkladně kontaktujte AOPK ČR – invaznidruhy@nature.cz, nebo pracovníky odboru ochrany prostředí MHMP.