Nově otevřená naučná stezka - Chuchelský háj
08.07.2014
Nově otevřená naučná stezka Chuchelský háj začíná u autobusové zastávky Malá Chuchle a v délce 3,5 km vede po žluté turistické značce Chuchelským hájem až na autobusovou zastávku Velká Chuchle. Stezka v Malé Chuchli navazuje na naučnou stezku Barrandovské skály.
25. 6. 2014 byla otevřena nová naučná stezka procházející po stávající turistické trase Chuchelským hájem. Nástupní místo je v blízkosti autobusové zastávky Malá Chuchle, na kterou je možné přijet ze Smíchovského nádraží autobusy MHD (č. 129, 241, 244, 314 nebo 318).
Stezka s převýšením 120 m je dlouhá 3,5 km a vede dobře schůdným terénem, většinou po zpevněných cestách. Na celkem 9 zastavení vás provede historií a přírodou Chuchelského háje.
Zajímavá zastavení
Zastavení č. 1
Na počátku naučné stezky se seznámíte s lázeňskou historií Malé Chuchle a jejími význačnými hosty, kostelem Narození Panny Marie a Malou Chuchlí jako navštěvovaným výletním místem Pražanů.
Zastavení č. 2
Od Malé Chuchle začíná stezka stoupat podél potůčku, okolo malého lesního rybníčku až k Mariánskému pramenu. V lesním zákoutí stojí malá kamenná kaplička, u které vyvěrá silně mineralizovaný pramen, který v minulosti zásoboval nejen lázeňské budovy, ale poháněl i vodní mlýn v údolí.
Zastavení č. 3
Na dalším zastavení se dočtete o rostlinách, které můžete v Chuchelském háji vidět. Poté mírným stoupáním projdete areálem lesní zoo, kde na vlastní oči spatříte např. rysa ostrovida, jelena evropského, muflona, daňka nebo různé druhy sov.
Zastavení č. 4
Zastavení leží v nejvyšším místě naučné stezky (cca 300 m n.m.) a stojí na hranici chráněného území PR Chuchelský háj. Na panelu se dočtete zajímavé informace o trnovníku akátu, který nepatří mezi naše původní listnaté dřeviny a přirozeně se vyskytuje v Severní Americe. V našich podmínkách se chová jako invazní dřevina a pro boj s našimi původními druhy využívá několik "zákeřných" vlastností. Od této zastávky se stezka postupně svažuje až k poslednímu zastavení ve Velké Chuchli.
Zastavení č. 5
Během závěrečného klesání se dočtete o historii kostela sv. Jana Nepomuckého, jehož vznik je datován do roku 1729.
Zastavení č. 6 a 7
Také by vás mohlo zajímat, jakým způsobem se hospodařilo v lesích v minulosti nebo, že v blízkém lomu (Žákův lom) se těžil vápenec na ruční výrobu dlažebních kostek pro pražskou vápencovou mozaiku.
Zastavení č. 8
Blízkost vápencového lomu a těžba vápence dala v 19. století vznik Pacoldově vápence, které byla v provozu až do druhé světové války a můžete si ji v restaurované podobě prohlédnout na tomto zastavení na informační tabuli.
Zastavení č. 9
Na tomto posledním zastavení se dovíte, jakým způsobem vznikl název Velká Chuchle, můžete si přečíst základní údaje o vzniku dostihového závodiště nebo se seznámit s několika osobnostmi, které jsou spojeny s historií obce.
U posledního zastavení je i zastávka autobusu Velká Chuchle, odkud se dostanete MHD (bus č. 244) zpět na Smíchovské nádraží nebo k železniční zastávce Praha - Velká Chuchle.
Dále po staré zbraslavské silnici směrem do Hlubočep
Pro zájemce, kteří ještě nejsou unaveni procházkou Chuchelským hájem, se nabízí lákavá možnost pěšky pokračovat po "staré zbraslavské silnici" směrem do Hlubočep a cestou si prohlédnout mnoho zajímavostí a dozvědět se nové informace.
Víte například:
- Že za tuto cestu v podstatě vděčíme císařovně Marii Terezii a jejím válkám o "dědictví habsburské" v první polovině 18. století?
- Že na této trase uvidíme geologické zajímavosti obecně geology považované za světové unikáty?
- Že zde byl ve 30. letech 20. století jeden z nejmodernějších plaveckých bazénu v Evropě?
- Kde se vzal nápis Barrande na Barrandovské skále?
- Jak byl vlastně stavěn branický železniční most zvaný "Most inteligence"?
O tom všem a mnohém dalším se dozvíte při svém putování pohodlnou cestou až na tramvajovou zastávku Hlubočepy na deseti zastávkách nově rekonstruované naučné stezky "Barrandovské skály"